Tekne Karavan Ads

Çekme Karavan Ehliyetleri

Avrupa Birliğine uyumlu ehliyet sınıfı düzenlemesiyle beraber karavan ehliyeti de literatüre girmiş durumdadır. Arkasına bağladığınız araca göre ismi değişen söz gelimi B sınıfı bir araç ise BE, C sınıfı bir araç ise CE, D sınıfı bir araç ise DE olarak isimlendirilen ehliyet tipidir.

Ülkemizde genelde karavanlar B sınıfı araçlarla çekildiği için karavan ehliyetini BE sınıfı ehliyet olarak sınıflandırmak daha doğru olacaktır. Çekme tipi olmayan motokaravanlarda ilgili aracın yüklü ağırlığına göre kamyon , minibüs vb. ehliyet sınıfına göre sürücü belgesi sahibi olunması gerekiyor.


Ağırlık 750 kilogramı geçerse bu taşıtları araçlarınıza takarak kullanmak için ehliyet sınavını başarıyla geçmeniz ve römorklu araçları kullanabileceğinize ilişkin yeni sınıf bir ehliyet alıp sürücü belgenize işletmeniz gerekiyor.

BE sınıfı olan belgeler B sınıfı sürücü belgesi ile kullanabileceğiniz araçlar ile çekmek istediğiniz ve maksimum yüklü ağırlığı 3.5 tonu geçmeyen römork veya yarı römork için gerekmektedir. C sınıfı bir kamyon ile birlikte çekme karavan kullanacaksanız CE, D sınıfı bir otobüs ile römork ya da yarı römork çekmek istiyorsanız DE ehliyetine sahip olmanız gerekiyor.


Yeni tip ehliyet çıkmasıyla birlikte değiştirirken BE sınıfı araç kullanmak için uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. 1997 yılının öncesinde E sınıfı ehliyeti ya da herhangi bir yılda D sınıfı ehliyete sahipseniz BE sınıfı ehliyete de sahip sayıldığınızı belirtmekte fayda var. Tekrardan ehliyet almak için başvurmanıza gerek olmayacaktır.

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Yani şimdi sürekli mevzuatlar değisiyor bence sürücü kursu vey emniyetten sağlam hatta güncel bilgi almakta ciddi yarar var. Aksi takdirde cezalar kaçınılmaz olur. Saygılar.

    YanıtlaSil

Yorum Kuralları
1. Irk, din, cinsiyet, cinsel yönelime ve şiddete dayalı hiç bir mesaja tolerans gösterilmez.
2. Spam, sayfa içeriği ile alakasız konular, sorular ve diğer ticari yorumlar kabul edilemez.
3. Tüm yorumlar denetlemeye tabidir. Lütfen teknekaravan yorum politikası için tıklayınız.